pakzy
19 بهمن 1401 - 17:18

وضعیت وحشتناک و بحرانی در بزرگ‌ترین سد مازندران‌/ آب سد شهید رجایی به "ته" رسید + فیلم

سد شهید رجایی ساری به عنوان بزرگ‌ترین سد مازندران حال و روز خوشی ندارد و حجم آب ذخیره شده در این سد در وضعیت وحشتناک و بحرانی قرار گرفته است.‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، سال 1375 سد شهید رجایی ساری با ظرفیت 160 میلیون متر مکعب به عنوان بزرگ‌ترین سد بتنی و دوقوصی کشور با طول تاج بیش از 500 در شهر ساری به بهره‌برداری رسید و به عنوان اصلی‌ترین تامین‌کننده آب شرب و کشاورزی شهرهای ساری‌، نکا، جویبار‌، میاندرود‌، ارطه و ... نقش مهمی در اقتصاد آب محور مازندران دارد.

به گواه کارشناسان میزان حجم آب ذخیره شده در مخزن این سد، در این ایام هم‌اکنون می‌بایست ‌120 میلیون مترمکعب باشد ولی به دلیل بارش کم باران و از بین رفتن برخی منابع آبی تامین‌کننده این سد‌، هم‌اکنون میزان حجم آب ذخیره شده در این سد به ‌کمتر از 35 میلیون متر مکعب رسیده است.

نکته مهم این است که در چنین روزی در سال 1400 نیز میزان حجم آب ذخیره شده در سد شهید رجایی ساری حدود 65 میلیون متر مکعب بوده و شالیزارهای زیادی در بخش کشاورزی با بحران بی‌آبی مواجه‌ و امکان برداشت برنج را نداشتند.

طبق قوانین زیست محیطی‌، آب منطقه‌ای برای از بین نرفتن حیات موجودات آبزی می‌بایست بخشی از آب را در رودخانه رها‌سازی کند و از طرفی برای از بین نرفتن ایمنی سازه سد ‌‌باید‌ بخشی از آب در پشت سد ذخیره بماند تا سازه سد با خطر ترک‌خوردگی مواجه نشود.

میزان ‌بارش‌ها در مازندران ‌در حالی هر ساله کاهش یافته است که به اعتقاد کارشناسان خشکسالی ‌در درجه اول کشاورزی و باغداری استان را تهدید می‌کند‌.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1028133