pakzy
19 بهمن 1401 - 16:10

وقتی مادری و هنرمندی با هم آمیخته می‌شوند/مشقی که مادران هنرمند می‌نویسند

«مشق مادری» ، مشقی هنرمندانه در گردهمایی سراسری مادران و بانوان هنرمند است که به عشق اهل بیت(ع) دور هم جمع شده و هویت زن ایرانی را بداهه خوشنویسی می کنند.

گروه زندگی ـ شاید هیچوقت فکر نمی‌کردیم این اندازه بانوی هنرمند خوش ذوق خوشنویس در کشور داشته باشیم که در رویداد «مشق مادری» اینطور با شکوه دور هم جمع شوند، جالبتر اینکه خیلی از این هنرمندان اصلا برای این رویداد خبردار هم نشده بودند و تنها بخش کوچکی از بانوان خوشنویس ایرانی در این رویداد حضور پیدا کردند، یعنی به تعداد 518 نفر که آیات و اشعار با اسامی و القاب حضرت فاطمه زهرا(س) را با موضوع زن و مادر در این رویداد در دو قالب نستعلیق و شکسته نستعلیق به رشته تحریر در آوردند.

بانوان خوشنویس در مشق مادری هم مادری را مشق کردند هم زندگی را. هم با خانواده‌شان در این جشنواره شرکت  کردند،فرزندانشان را همراه خود آوردند و هم آثار هنری‌شان را به دبیرخانه حوزه هنری استان قزوین ارائه دادند. از میزان 518 اثر ، 17 اثر برگزیده و 103 نفر نیز شایسته تقدیر برای اختتامیه شدند که در مرحله دوم مشق مادری قرار است دو مرتبه دور هم جمع شوند.

*وقتی رهبری بر اهمیت کانون خانواده تاکید می‌کند

در جریان اغتشاشات اخیر همه دیدیم که دشمن دست روی خانواده و زن ایرانی گذاشت و تلاش کرد از این بُعد وارد شود تا به موفقیت دست پیدا کند. اتفاقا محدثه اخوان یکی از دبیران رویداد مشق مادری هم در این رویداد بدین امر اشاره می‌کند و می‌گوید:‌ «حضرت آقا مسئله خانواده را مسئله مهم کشور می‌دانند و معتقدند که در هر کار فرهنگی باید خانواده در صدر اقدامات باشند چرا که رکن اساسی جامعه است و مدیریت امور منزل به عهده مادر خانواده است. دشمنان خانواده با همین شعار «زن، زندگی و آزادی» سعی کردند جایگاه زن ایرانی را تحت الشعاع قرار دهند. درحالیکه مادر ایرانی و زن ایرانی با هویت مستقلی که دارد، خودش خودش را می‌سازد و باید خود را تعریف کند. خوشنویسان ما در این جایگاه مادری به دست خودشان هویت خود را کتابت می‌کنند و این جملات و اشعار را در مقام زن و مادری می‌نگارند».

*هنرمندی بانوان و هوشیاری‌شان در تربیت فرزند

یکی از اتفاقات جالب این جشنواره بداهه نویسی بانوان است که همه هنرمندان می‌دانند، کار دشواری است اما هنرمندان در این جشنواره به خوبی از عهده آن بر آمدند. «ازهار شرکا» داور این جشنواره نیز در نشست خبری می‌گوید: «ارزش بانوان ما خیلی زیاد است، الان جمیعت بانوان خوشنویس ما دو برابر آقایان است به همین دلیل هم شرکت کنندگان این جشنواره زیاد بوده و قرار است کتابی از آثار این بانوان هم منتشر شود. خوشبختانه بانوان هنرمند ما هوشیار هستند اگر مادران در سنین نوجوانی مراقب فرزندانشان باشند، می‌توانند الگوهای خوبی برای بچه‌هایشان شوند و مشکلات ما نیز در آینده کمتر است و این خیلی در خانواده‌ها دیده می شود.»

شرکا درباره حس و حال بانوانی که در این مشق مادری شرکت کردند،  می‌گوید:‌« حس و حال همه هنرمندان وصف نشدنی است، همه شان دوست داشتند شرکت کنند حتی خیلی‌ها بعدتر به من زنگ زدند که مطلع نشدند و ما هم به خاطر وضعیت فضای مجازی نتوانستیم با خیلی هنرمندان ارتباط بگیریم ولی باز هم همین میزان شرکت کننده قابل تأمل بود که به همراه فرزندانشان حتی با بچه‌های کوچک در این رویداد حضور پیدا کردند.»

*رویدادی کاملا زنانه و حول محور مادران

هنر باید از توجه به گروه‌های خاص و صرف با سنین ویژه فاصله بگیرد و همه را دربر داشته باشد، مخصوصا بانوان که هم مادر هستند و هم زن و نقش‌های زیادی هم دارند به ویژه آنهایی که در عرصه‌های هنری فعالیت می‌کنند. «محمدرضا امام‌قلی»، رئیس حوزه هنری استان قزوین دراین باره می‌گوید:‌«ما تلاشمان در این رویداد این بود که نگاه ویژه به مقام مادر و زن ایرانی داشته باشیم و معتقدیم هنر باید از برج عاج نشینی و اشرافی گری فاصله بگیرد. این جشنواره بدون هیچ محدودیت در سن و مذهب و ... صرفا با هنرمند ، خوشنویس و بانو بودن افراد را کاملا هنرمندانه هدایت کرد. خیلی وقت‌ها ما پیشرفت لقلقه زبانمان است اما موتور محرکه آن را در جامعه درباره بانوان نداریم ، از حضور آنها استفاده نمی‌کنیم. درحالیکه اگر هنرمند زن باشد، تمدن سازی به راحتی صورت می‌گیرد و قطعا پایه‌های محکم تمدن اسلامی با زنان هنرمند شکل می‌گیرد.»

در نهایت اینکه هنرمندان برگزیده این رویداد آخر همین هفته در قزوین معرفی می‌شوند و طبق گفته مسئولان قرار نیست این بانوان پس از جشنواره رها شوند بلکه قرار است باز هم در برنامه‌های مختلف و فعالیت‌های متنوع حضور داشته باشند و از پتانسیل‌شان استفاده شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1028142