pakzy
19 بهمن 1401 - 12:29

تور کربلا آزادبر و چیزهایی که به شما نمی‌گویند

با وجود این که در سال‌های اخیر تعداد کاروان‌های آزادبر عتبات رشد چشمگیری داشته‌اند. اما هنوز بسیاری از آن‌ها خارج از سیستم نظارتی سازمان حج و زیارت و بدون مجوز به فعالیت ادامه می‌دهند. اما چه می‌شود که بسیاری قید سفر با کاروان‌های رسمی سازمان حج و زیارت را زده و سراغ آزادبر ها می‌روند؟

قیمت، مسئله همیشگی

تعداد کاروان‌های غیرمجاز عتبات مخصوصا در مناسبت‌های مذهبی یا زمان برگزاری تور کربلا نوروز که متقاضیان سفر عتبات افزایش می‌یابد بیش از سایر ایام سال است، علی رغم این که زائران می‌دانند سفر با این کاروان‌ها ممکن است مشکلات و آسیب‌های مختلفی مانند جعل روادید و کلاهبرداری را به همراه داشته باشد اما به خاطر ارزانی آن‌ها را انتخاب می‌کنند. قیمت تور کربلا بعضی کاروان‌های بدون مجوز، آنقدر وسوسه کننده است که بسیاری از علاقمندان زیارت عتبات در عراق را جذب می‌کند. اما آیا واقعا قیمت تورهای آزادبر و متفرقه ارزان‌تر از کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت است؟

تور کربلا ارزان و چیزهایی که به شما نمی‌گویند

ظاهرا همه چیز درست است و آزادبرها تور کربلا ارزان ارائه می‌دهند. حتی ارزان‌تر از کاروان‌های زیر نظر سازمان حج. اما آن‌ها به شما نمی‌گویند که این تخفیف‌ها به قیمت پولی شدن برخی خدماتی است که در تور سازمان حج رایگان است. یا این که در نتیجه کاهش کیفیت خدماتی است که در حین برگزاری تور ارائه می‌شود. بگذارید با ذکر چند مثال موضوع برای شما روشن کنیم.

باید غذا را جداگانه حساب کنید

در تورهای زیر نظر سازمان حج، وعده‌های غذایی چه در طی مسیر و چه در شهرهای زیارتی رایگان است. اما در کاروان‌های آزادبر برای تمامی وعده‌های یا برخی از آن‌ها باید هزینه غذا را جداگانه از مبلغ تور حساب کنید. مخصوصا صرف غذا در رستوران‌های بین راهی که قیمت بالایی دارند. گاها اتفاق می‌افتد که در هتل‌های محل اقامت در نجف و کربلا هم هزینه غذا جداگانه اخذ می‌شود.

سفر زیارتی با هزینه اضافه

برای زوار عتبات اهلبیت مهم است که علاوه بر نجف و کربلا، سفری ولو چند ساعته برای زیارت امام موسی کاظم و امام جواد به کاظمین و زیارت امامین عسگریین به سامرا سفر کنند. این سفر بخشی از برنامه کاروان‌های سازمان حج و زیارت است و هزینه‌ای بابت آن اخذ نمی‌شود. در حالی که بسیاری از کاروان‌های آزادبر هزینه آن را جداگانه از زائر طلب می‌کنند. که اگر این هزینه‌ها را به مبلغی که بابت حضور در کاروان پرداخته‌اید جمع بزنید، هزینه شما با قیمت کاروان‌هایی که زیر نظر سازمان حج و زیارت سفر می‌کنند تفاوت چندانی نمی‌کند.

کاروان‌های آزادبر شما را بیمه درمانی نمی‌کنند

بیمه درمانی تنها یکی از خدماتی است که کاروان‌ها غیر مجاز به علت نداشتن مجوز قادر به عقد قرار داد با مراکز بهداشتی عراق نیستند. این یعنی در صورت بروز هر مشکل یا بیماری در حین سفر تمامی هزینه درمان بر عهد شخص است. اما در کاروان‌های تحت نظر سازمان حج و زیارت با توجه به قرارداد منعقد شده با مرکز پزشکی حج و زیارت و هلال احمر تحت پوشش خدمات درمانی هیأت پزشکی قرار دارند و برای خدمات درمانی ریالی نیز پرداخت نمی‌کنند.

ممکن است مجبور شوید در اتاق‌های شلوغ اقامت کنید

شیوه خدمات‌دهی هتل‌ها در کاروان‌های متفرقه و زیر نظر سازمان حج و زیارت خود داستانی متفاوت است. طبق قوانین اسکان کاروان‌های حج و زیارت، ظرفیت اتاق‌های هتل حداکثر 3 تخت است. البته با درخواست زائران امکان اضافه کردن حداکثر یک تخت وجود دارد که در این حالت حداکثر ظرفیت 4 نفر می‌شود. در صورت تخطی از این قواعد با مدیر کاروان از سوی سازمان حج و زیارت برخورد خواهد شد. اما در کاروان‌های غیر مجاز این استاندارد رعایت نمی‌شود و ممکن است حتی مجبور شوید در اتاقی 6 تخته اقامت کنید.

کیفیت پایین خدمات در هتل کاروان‌های آزادبر

به کرات پیش آمده، کسانی که با آزادبرها به عراق می‌آیند از کیفیت پایین خدمات هتل‌های عراق آزرده شده‌اند و از مدیران کاروان به دلیل عدم رسیدگی به این وضع گله و شکایت دارند. به طور مثال با توجه به متغییر بودن دمای هوای روز و شب در عراق، وجود وسایل تهویه مطبوع کارآمد در هتل‌ها ضروری است. اما کاروان‌های آزادبر برای کمتر شدن هزینه‌ها سعی می‌کنند ارزان‌ترین هتل‌ها را انتخاب کنند که معمولا وسایل سرمایشی و گرمایشی آن‌ها پاسخگو نیست و تعداد زیادی از میهمانان هتل دچار سرماخوردگی یا گرما زدگی می‌شوند.

چرا غذای کاروان‌های سازمان حج و زیارت کیفیت مطلوبی دارد

هم در شهر نجف و هم کربلا، سازمان حج و زیارت آشپزخانه مرکزی دایر کرده که غذای هتل‌های تحت قرارداد را تامین می‌کند. غذایی مطابق با ذائقه زائران ایرانی که توسط آشپزهای مجرب پخت می‌شود. اتفاقی که معمولا در کاروان‌های آزادبر نمی‌افتد و غذای سرو شده سبک عراقی است و به علت عدم سازگاری با مزاج ایرانیان، امکان دارد موجب بوجود آمدن ناراحتی‌های گوارشی شود. از سویی دیگر سطح بهداشتی در عراق به مراتب پایین‌تر از ایران است. البته در آشپزخانه‌های سازمان حج الزامات بهداشتی به صورت کامل رعایت می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد. اما در مورد سایر هتل‌ها نمی‌توان به این قاطعیت سخن گفت و بعضا ارائه غذای بی‌کیفیت توسط آن‌ها موجب مسمومیت یا سایر مشکلات بهداشتی برای زائران می‌شود. توصیه می‌کنیم قبل از رزرو تور کربلا ارزان حتما مواردی که در بالا توضیح داده شد را مد نظر قرار دهید تا در حین یا بعد از سفر دچار مشکل نشوید.

منبع: نهال گشت

منبع: فارس
شناسه خبر: 1027349