pakzy
19 بهمن 1401 - 16:17

طرح «استاد و شاگردی» در سراسر کشور اجرا می‌شود

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اشاره به نقش مهارت‌آموزی در پیشرفت و توسعه کشور و موفقیت جوانان، گفت: طرح آموزش کار در محیط واقعی یا همان استاد و شاگردی قدیم را در سطح کشور در دست اجرا داریم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، غلامحسین حسینی‌نیا ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: طرح آموزش کار در محیط واقعی یا همان استاد و شاگردی قدیم را در سطح کشور در دست اجرا داریم.

وی افزود: این طرح قدیمی را با استفاده از تجربه دیگر کشورها و خودمان در داخل به‌روزرسانی و جدید کردیم و مسائل و مشکلاتی که قبلاً بوده از جمله مسائل کارفرمایی، بیمه و تأمین اجتماعی را برطرف کردیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ادامه داد: افراد در این طرح با دریافت آموزش‌های لازم، مجموعه‌ای از مهارت‌ها را یاد می‌گیرند و در پایان گواهینامه فنی و حرفه‌ای دریافت می‌کنند، همچنین در این طرح وقتی جوان ما فعالیت‌های کارفرما را مشاهد می‌کند که چگونه درآمدزایی دارد، انگیزه می‌گیرد تا زودتر کار را یاد بگیرد.

حسینی‌نیا عنوان کرد: در کنار این طرح، شاگرد از کارفرما مهارت‌های نرم از جمله بنگاه‌داری، دخل و خرج و برخورد با مشتری و حتی نحوه تهیه مواد اولیه را در قالب یک بسته آموزشی فرا می‌گیرد.

وی با اشاره به وجود چهار میلیون واحد صنفی در سطح کشور، خاطرنشان کرد: از این تعداد یک میلیون  و 400 هزار واحد توانایی ورود به این طرح را دارند که اگر هر واحد یک نفر را را جذب کنند، می‌شود یک میلیون و 400 هزار نفر که از کل ظرفیت آموزش دولتی و آموزشگاه‌های آزاد بیشتر است.

رویکرد دولت، توسعه آموزش‌ها مهارتی در کشور است

به گفته وی اجرای موفق این طرح نیازمند فرهنگ‌سازی است و از طرفی باید اصناف را به عنوان یک وظیفه ملی در این طرح فرابخوانیم و از اصناف خواسته‌ایم در ابتدا ارائه آموزش را از دوستان و آشنایان و بعد دیگران شروع کنند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اشاره به نگاه مثبت مجموعه نظام و مقام معظم رهبری به موضوع مهارت آموزی، عنوان کرد: مقام معظم رهبری در این زمینه با تأکید بر توسعه فنی و حرفه‌ای می‌فرمایند که ما در کنار علم نیاز به پنجه‌های کارآمد هم داریم که وظیفه اصلی تحقق این امر برعهده ما است.

به گفته وی در این زمینه ما پای کار آمده‌ایم و امیدواریم با کمک مردم، بخش خصوصی، دولت و افراد صاحب نفسی از جمله حضرتعالی، با تشویق جوانان به مهارت آموزی، پای کارآمدن خیرین و بخش خصوصی موفق شویم.

وی مهارت‌آموزی را سرحلقه زنجیره سعادتمندی جوانان دانست و گفت: وقتی جوانان ما مهارت دارند در زمینه شغلی و تشکیل خانواده و درآمدزایی نیز موفق خواهند شد.

حسینی‌نیا با بیان اینکه خیلی از انحرافاتی که در جامعه داریم به این برمی‌گردد که برخی افراد در مسیر درستی نیامده‌اند و فاقد مهارت هستند گفت: افرادی که در زندان‌ها آموزش فنی و حرفه‌ای را فرامی‌گیرند، درصد بازگشت‌شان به زندان یک سوم افرادی است که مهارت ندیده‌اند.

آرمان‌های انقلاب اسلامی با رفع موانع تحقق می‌یابد

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند نیز در این دیدار گفت: تحقق کامل آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی منوط به رفع موانع و تلاش همگانی است. 

آیت‌الله سیدعلیرضا عبادی خاطرنشان کرد: انسان با ابعاد مختلفی که در زندگی خودش دارد باید به دنبال تولید باشد و در این موضوع حکمتی است که براساس آیات قرآن کریم خداوند انسان را در زمین قرار داده تا زمین را آباد کند.

وی بیان کرد: در گذر تاریخ دعوت همه انبیا و پیامبران به رشد و تکامل انسان بوده، اما همیشه هواهای نفسانی و افراد ابله سرنوشت انسان را برعهده گرفتند و مانع ایجاد کردند، تاریخ قبل و بعد از اسلام این طور بوده و خداوند متعال انقلاب اسلامی را در این مقطع قرار داد که سرنوشت جهان تغییر کند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه آرمان‌های انقلاب در بعد مادی و معنوی مشخص است افزود: فاصله رسیدن به آنها هم زیاد نیست، اما تحقق هر آرمانی مشروط به دو شرط وجود مقتضی و دیگری نبود مانع است.

وی اظهار داشت: همچون گذشته تاریخ با مانع روبرو هستیم و کاملا مشهود است که کدخدایان عالم نمی‌گذارند، اما براساس وعده‌های الهی از لسان قرآن کریم و روایات ائمه اطهار(ع) شرایط این انقلاب آخر زمانی با همه گذشته تاریخ فرق می‌کند و این است که ما مانع را برخواهیم داشت.

عبادی گفت: دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اقدام به ترور افراد موثر کردند، بعد از آن با واسطه قرار دادن صدام، نصف جهان علیه ما وارد جنگ شد و بعد از آن نفود در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها به گونه‌ای بود که ما به اهداف خودمان نرسیم.

وی افزود: فاصله زیاد نیست، اما مانع هست و هر دفعه مانع برداریم به اهدافمان خواهیم رسید و یکی از آثار سوء آن تغییر سیاست‌ها در داخل است، زیرا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دولت‌ها سیاست واحدی براساس قانون اساسی و آرمان‌های اسلام نداشتند تا هر دولتی که سر کار بیایید سیاست‌های دولت قبل را تکمیل کند.

امام جمعه بیرجند گفت: دیدیم در گذشته به اسم حزب، گروه و طایفه در کشور دولت، مجلس و قوه قضائیه و مردم هر کدام یک حرف را می‌زدند که اینها مانع بود و این شرایط نامساعد برای دشمن به گونه‌ای شد که در همین سال‌های اخیر برای سقوط نظام جمهوری اسلامی زمان مشخص می‌کردند.

وی تصریح کرد: دشمنان تصور نمی‌کردند که یک مرتبه مجلس، قوه قضاییه و دولت انقلابی برخلاف میلشان روی کار بیاید و مردم نیز همیشه در صحنه‌های مختلف از مسئولان جلوتر هستند.

عبادی افزود: به فضل الهی موانع پیش‌روی انقلاب را برخواهیم داشت و به آرمان انقلاب اسلامی دست خواهیم یافت که نجات بشریت در آن است.

انتهای پیام/ 252/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1028037